طراحی لوگو

اگر امروزه به دنیای پیرامون خود نگاه کنید بسیار خواهید دید دیگر کمتر از نوشتارها بهره برده می شود. کوشش شده در تابلوها، آرم ها و یا حتی لوگوها که در مکان های عمومی همچون فرودگاه ها وجود دارد از نمادها و نشانه ها در رساندن پیام استفاده شود. نیازی نیست حتی سرتان را بچرخانید همین دور و بر حتما یکی از این موارد یاد شده را دیده اید. بسته بندی ها جعبه ها وسایل نقلیه و بسیاری جاهای دیگر وجود دارد.
برای طراحی می توان از نشانه های زیادی سود برد اما مهم ترین ویژگی که یک نماد یا نشانه خوب دارد ، سادگی قابل لمس آن است. اصطلاحی نامدار و شناخته شده در میان طراحان وجود دارد که بسیار مورد استفاده آن ها قرار می گیرد و مدرسین از آن یاد می کنند (کمترین بیشترین است) این اصل کارآمد مربوط به آموزه هایی است که در مدرسه باهاوس یاد داده شده است و در هنگام طراحی باید آن را به خاطر سپرد. پس از این باید دانست هر آرم ویژگیهای بسیاری دارد که بی برو برگرد باید به صورت دقیق و با ریزه کاری همه ی آن ها در چارچوب یک تصویر ارائه می شود. شاید به همین دلیل است که بسیاری بر این باورند که موضوع جز دشوارترین موضوعاتی است که در طراحی گرافیک وجود دارد. با توجه به اینکه در چند سال اخیر تلاش شد تا به جای واژه ی بیگانه آرم از واژه نشانه بهره برده شود اما همان گونه که بیان شده بود واژه نشانه بسیار گسترده تر آن است که در یک بحث گرافیکی بگنجد.
پس اگر به دنبال بهترین واژه در این زمینه هستید همان آرم را استفاده کنید. طراحی آرم شرکت را می توان یکی از شاخه های طراحی گرافیک دانست و آن معرف هویتی است که شغل یا برند شما دنبال می کند. برخی از کارت های ویزیت وجود دارند که که آرم گل سرسبد آنهاست و تلاش می شود تاکید اصلی روی عناصر باشد. مکان مناسب برای آرم جایی است که باعث به هم خوردن ترکیب کل کار نشود و در پیرامون نوشتار باعث شود که فضایی به وجود آید که هم چشم نواز باشد و هم ترکیب بندی خوبی داشته باشد و نام اصلی که معرف محصول یا موضوع است نقش بسته باشد.

طراحی لوگو تایپ

شاید بپرسید لوگو تایپ چیست. نشانه نوشته نامی ویژه ای است که برای یک شرکت یک کالا و یا گاهی حتی یک نوشته به کار می رود که ممکن است بدون معنی باشد و به همین جهت طراحی چشم گیری ندارد تا به ذهن ها بنشیند. هنگامی که به اوراق اداری نگاهی می اندازیم نخستین چیزی که با آن رو به رو می شویم و نظر همه را جلب می کند لوگو است و نام شرکت و شخص حقیقی که می توان ان را در بیشتر موارد مهم ترین پیامی دانست که اوراق به همراه خود دارند.
اصل مهمی که در طراحی لوگو وجود دارد این است که باید خوان باشد و تفاوت بسیاری با لوگوهای هم موضوع خود داشته باشد. لوگویی را می توان کارآمد دانست که تاثیر خود را بگذارد و به گونه ای باشد که جایگاه همیشگی در ذهن بیننده آن به دست بیاورد و به قولی به یاد ماندنی باشد. همیشه سرمایه ها مادی نیستند و سرمایه های معنوی نیز جز ارزش ها به شمار آورد که نمونه بارز آن لوگو است. با وجود رشد یک شرکت لوگوی آن ثابت می ماند. اگر بواهیم برای یک شرکت تولیدی یا خدماتی لوگو طراحی کنیم باید بدانیم که کار کمی متفاوت خواهد بود. در بیشتر موارد لوگوهایی که مصرف آن یک موسسه کوچک با زمینه فعالیت های بسیار اندک و محدود است به دشواری خوانده می شود و سادگی که باید همراه داشته باشد را ندارد.

 

طراحی لوگو